loader gif

Jak stres wpływa na twoje życie?

Zrozumienie stresu może pomóc nam dowiedzieć się, kiedy i jak podjąć proaktywne kroki w celu jego zmniejszenia i zapobiegania mu. Większa świadomość stresu pomaga nam lepiej dbać o rodzinę, przyjaciół i znajomych, a także nas samych. Oto kilka mniej znanych faktów dotyczących stresu.

Stres powoduje problemy w całym ciele. Od 60 do 80% wizyt u lekarza pierwszej potrzeby jest związane ze stresem, ale tylko 3% pacjentów otrzymuje pomoc w zakresie zarządzania stresem. [JAMA Intern Med., 2013; 173(1):76-77]

Zaburzenia spowodowane stresem to między innymi: bóle głowy, zawroty głowy, ADD / ADHD, lęk, drażliwość, złość, zaburzenia lękowe, ścieranie zębów, napięcie w szczęce, przyspieszone tętno, udary, choroby serca, nadciśnienia, cukrzycy typu I i II, arytmia, zaburzenia trawienia, rozstrój żołądka, bóle brzucha, zespół jelita drażliwego, przybieranie na wadze i otyłość, zmniejszenie popędu seksualnego, napięcie mięśni, chroniczne zmęczenie, problemy ze snem.

Nauka wskazuje dzisiaj na serce jako potężne źródło redukcji stresu. Jak pokazują badania, kiedy nauczymy się zmieniać rytm naszego serca, jesteśmy w stanie wytworzyć harmonię i równowagę w obszarze naszych myśli i emocji. To podejście od lat jest ze skutkiem wdrażane przez dorosłych i dzieci w celu redukcji stresu, niepokoju i przeciążenia.

Badania Instytutu HeartMath przeprowadzone na grupie ponad 11 500 tys. osób praktykujących techniki skoncentrowane na sercu pokazały:
46% spadek niepokoju
48% spadek uczucia zmęczenia
56% spadek depresji.

Fakty na temat stresu
​Fakt nr 1: Twoje ciało nie dba o to, czy jest to duży stres, czy mały.

Ciało ludzkie nie rozróżnia dużego stresu od małego. Bez względu na znaczenie, stres wpływa na ciało w przewidywalny sposób. Typowa reakcja na stres, którą większość z nas doświadcza dziesiątki razy dziennie, rozpoczyna się kaskadą 1400 zdarzeń biochemicznych w twoim ciele. Jeśli te reakcje pozostaną niezauważone, starzejemy się przedwcześnie, nasze funkcje poznawcze zostają upośledzone, nasza energia jest wyczerpana, a my zostajemy okradani z naszej skuteczności i klarowności w działaniu.
Obraz

Zdjęcie: Gratisography.
Fakt nr 2: Stres może sprawić, że inteligentni ludzie robią „niezbyt inteligentne” rzeczy.

Stres powoduje zjawisko, które badacze mózgu nazywają „hamowaniem korowym”. Zjawisko korowej inhibicji pomaga wyjaśnić, dlaczego „mądrzy ludzie robią głupie rzeczy”. Mówiąc prosto, stres hamuje część aktywności naszego myślącego mózgu i nie możemy funkcjonować najlepiej jak potrafimy. Z drugiej strony, badania pokazują, że możemy nauczyć się, jak zmieniać naszą reakcję na stres, aby stworzyć „pobudzenie korowe” – gdzie jesteśmy aktywni poznawczo, emocjonalnie spokojni, czujemy i myślimy ze zwiększoną klarownością. Nazywa się to przejściem w „spójność” czyli „koherencję”, w której nasz mózg, serce i układ nerwowy działają w harmonii. Ten fizjologiczny stan koherencji ułatwia funkcjonowanie poznawcze i optymalną sprawność umysłową, emocjonalną i fizyczną.

Obraz

Fakt nr 3: Ludzie mogą przyzwyczaić się do stresu.

Możemy doświadczać stresu fizjologicznego, ale myślimy, że wszystko jest w porządku, ponieważ przyzwyczailiśmy się do tego. Wielu z nas stało się tak przystosowanych do codziennych nacisków, niepokoju i irytacji życia, że zaczyna wydawać się to normalne. Jednak małe obciążenia szybko się kumulują i możemy nie zdawać sobie sprawy z tego, jak bardzo zaburzają one naszą mentalną i emocjonalną klarowność, dopóki nie okazują się przesadną lub kiepską decyzją, której później żałujemy.

Obraz

Photo by bruce mars from Pexels.
Fakt nr 4: Mamy większą kontrolę nad reakcjami emocjonalnymi na stres niż moglibyśmy przypuszczać.

Nie musimy być ofiarami naszych własnych emocji, myśli i postaw. Możemy stać się bardziej świadomi tego, jakie reakcje wywołują stresujące sytuacje, zanim odbiją się na nas psychicznie, emocjonalnie lub fizycznie. Istnieją proste, potwierdzone naukowo rozwiązania, które mogą nas pozwolić nam przejąć kontrolę nad stresem, a nawet umożliwią przeprogramowanie naszych nawykowych reakcji na stres.

Obraz

Fakt nr 5: Najbardziej skuteczną strategią jest radzenie sobie ze stresem w danym momencie.

Najlepszym sposobem na zatrzymanie akumulacji stresu jest poradzenie sobie z nim w momencie, gdy poczujesz, że się pojawi. Nie zawsze możemy to zrobić z głównymi stresorami, ale możemy zmienić większość reakcji na stres, jakich doświadczamy przez cały dzień. Miliony ludzi bezskutecznie próbują stosować mało efektywne strategie, jeśli chodzi o uwalnianie stresu. Zwlekają cały dzień wierząc, że regeneracja może poczekać. Później mogą udać się na wieczorną lekcję jogi, na siłownię lub poczekać do weekendu, aby się zrelaksować. Niestety, nasze zdrowie, produktywność i zadowolenie z życia cierpią, gdy odkładamy uwalnianie naszej akumulacji stresu na później.

Obraz

Photo by John Tekeridis from Pexels.
Odpowiedzią na tempo życia i podziały staje się więc inteligencja serca.
Inteligencja serca może być opisana jako przepływ świadomości, zrozumienia i intuicyjnych wskazówek, których doświadczamy, gdy umysł i emocje znajdują się w stanie spójności z sercem. Ta inteligencja wprowadza moc miłości uniwersalnego źródła do interakcji naszego życia i w praktyczny, przystępny sposób informuje nas o istnieniu krótszej drogi do naszego spełnienia.

W wyniku współpracy kardiologów, neurologów, psychologów, psychiatrów, fizyków i inżynierów, odkryli w jaki sposób serce komunikuje się z mózgiem i jak fizyczne serce łączy się z naszym duchowym sercem. Fizyczne serce wysyła informacje do mózgu i ciała wykorzystując cztery możliwe ścieżki: neurologiczny system komunikacyjny (poprzez ścieżki w autonomicznym układzie nerwowym); biofizyczna komunikacja (fala impulsowa); biochemiczne przesyłanie wiadomości (serce wydziela wiele hormonów); i przez pole elektromagnetyczne generowane przez serce. Odkryto również, że to, co czujemy, wpływa na aktywność fizycznego serca i że nasze uczucia są kluczowym aspektem odblokowania „inteligencji serca”.

Pozytywna postawa uwalnia od stresu i napięcia, ale tylko chwilowo. Jednakże, przy zaangażowaniu naszego serca, pozytywne odczucia tworzą stan uwolnienia od stresu, który nie tylko trwa, ale faktycznie odwraca fizyczne uszkodzenia nim spowodowane. Kiedy świadomie zamieniamy nasze uczucia na wdzięczność, współczucie lub inne pozytywne emocje, nasz rytm serca natychmiast się zmienia. Ta elektryczna zmiana w sercu tworzy korzystną kaskadę reakcji nerwowych, hormonalnych i biochemicznych, które przynoszą korzyść całemu organizmowi. Spadek ciśnienia krwi. Spadek hormonów stresu. Wzrost efektywności systemu odpornościowego. Wzrost poziom hormonów młodości DHEA. Wraca jasność myślenia i podejmowania decyzji, spokój, kontrola. Efekty są natychmiastowe i długotrwałe.

Doc Childre opracował system HeartMath w oparciu o lata potwierdzonych wynikami badań. To system potężnych, łatwych do nauki, łatwych w obsłudze narzędzi i technologii, przeznaczonych do tego, by zapobiegać, zarządzać i odwracać skutki stresu przez uruchomienie inteligencji serca. W rezultacie możemy sprostać nieuniknionym wyzwaniom życia ze stabilnością i elastycznością. Nasze ciała i umysły są przywrócone do optymalnego zdrowia i wydajności. Przekształcamy „blokujące napięcia” w swobodnie płynącą energię, kreatywność, wydajność i indywidualne spełnienie.

Badania wykazały, w jaki sposób różne emocje zmieniają nasz wzór rytmu serca. Stresujące emocje powodują chaotyczne, nieregularne akcje rytmu serca.

Natomiast odnawiające emocje, takie jak wdzięczność, uznanie, miłość i troska, tworzy wewnętrzną równowagę i spójny rytm serca, który wygląda jak falujące wzgórza – to gładki i uporządkowany wzór. Ten wzór wskazuje na stan koherencji, czyli spójności wszystkich systemów organizmu, łącznie z naszymi procesami mentalnymi i emocjonalnymi.

Ludzie szybko budują osobiste strategie zarządzanie stresem, wykorzystując technologie rytmu serca, które mogą te zmiany zmierzyć. To proste i efektywne narzędzia, które mogą odmienić jakość twojego życia.

Zapraszam cię do skorzystania z coachingu lub treningu. Terminy w zakładce trening na stronie www.koherencjaserca.com.

Źródło: www.heartmath.com, Heart Intelligence Book.

W