loader gif

Konflikty w relacjach

Popadasz czasem w konflikty z kimś bliskim, kogo kochasz?

Może partnerem, partnerką, dzieckiem lub rodzicem… W każdym sporze, kłótni i konflikcie pojawiają się emocje. Często pozwalamy, by one wzięły nad nami górę. W tym momencie pęka tama, zaślepiają nas oceny, poczucie skrzywdzenia, złość, bo nie jest tak, jak my chcemy, żeby było.

Wszelkie konflikty wynikają z lęku. Każdy może reagować w tych sytuacjach inaczej. Kiedy czujesz, że musisz walczyć, bo jesteś zagrożony, ktoś innym może czuć, że chce uciec. Jeszcze inaczej konflikt może paraliżować, a wtedy twój rozmówca lub ty nie może zrobić żadnego ruchu, wykrztusić czasem nawet jednego słowa…


Choć reakcje są różne, obie strony doświadczają tego samego lęku. Może być to lęk przed utratą, samotnością, odrzuceniam, lęk o swoją tożsamość… Kiedy on jednak jest na pierwszym miejscu, tracisz z oczu tę drugą osobę i tracisz też siebie. Wtedy już tylko odpowiadasz, słuchasz po to, by odpowiedzieć, a nie wysłuchać. Emocje odcinają cię od inteligencji serca, która może ci pokazać, że tak naprawdę czujecie to samo.


Jeśli nie ma rozmowy, otwartości, dzielenia się perspektywą, trudno jest w emocjach zrozumieć i znaleźć wspólną przestrzeń. Kiedy pogrążasz się w poczuciu winy lub zrzucasz winę na kogoś innego, nie kochasz ani siebie ani tej osoby. Jak więc zatrzymać ten rwący nurt emocji?


Przede wszystkim kochać siebie, co nie oznacza egoizmu. Egoizmem jest to, kiedy chcesz by druga osoba była taka jak ty ją sobie wyobrażasz i chcesz, by dopasowała się do twojej wizji świata.


Kiedy kochasz siebie, jesteś w stanie stworzyć okno czasu, w którym powstrzymując się od oceny spoglądasz na konflikt z wyższej perspektywy, z ciekawością szukając tego, jakie uczucie dzielicie razem, które was doprowadza do tego momentu.
Kochanie siebie to niezależność emocjonalna, która pomaga ci rozwiązywać wszelkie nieporozumienia z poziomu bezwarunkowej miłości: stanu koherencji serca, który powstrzymuje kosztowne i nieefektywne emocje i daje ci perspektywę prawdy, współczucia i zrozumienia.

Zrób ćwiczenie: dzisiaj i jutro zwracaj uwagę na osoby, z którymi jesteś w konflikcie. Wejrzyj w siebie i zobacz, co czujesz w tej relacji. Kiedy to rozpoznasz, wyślij w kierunku tej osoby uczucia lub emocje, jakie w tobie uzdrowiłyby ten konflikt, bo to jest to, co was połączyło. Bądź życzliwy wobec tej osoby i siebie, a zobaczysz magię, jaka zaistnieje.